SVATOSHOES.... Ševcovna u Svatošů....s:-) ...je malá ševcovská dílna v podhůří Krkonoš. Najdete ji v Benešově u Semil, č.p.52, v tajuplném domě 300 let starém, obklopeném kvetoucí a úrodnou přírodní zahradou, krásným starým sadem, háji a lukami.

 

Boty šije švec Jiří Svatoš. Pochází ze Zruče nad Sázavou(*1968). Ač truhlář, v oboru obuvnictví pracuje po celý život. Postupně prošel jako brigádník a zaměstnanec obuvnického podniku Sázavan (výroba dětské obuvi pro celé RVHP:-)) mnohými pracovními pozicemi, než se ukotvil jako designer a konstruktér obuvi. Po revoluci (v roce 1989) začal pracovat na volné noze - a to jak ve vlastní malé dílně v garáži u rodičů, tak ve spolupráci s dalšími obuvnickými firmami (Leonshoes, francouzská firma BIHR) pro které zajišŤoval zejména práci konstruktéra obuvi, designu a poradenství. Dlouhodobě Jiřík také externě pracoval pro českou firmu JONAP (výrobce dětských bot) - kde se podílel na konstrukci a designu botiček klasických i na sérií barefootové dětské obuvi. V lednu 2015 se přestěhoval spolu s ženou Terezou a s jejich třemi dětmi do Benešova u Semil, kde ve velkém, 300 let starém domě, obklopeném divokou zahradou a sadem, získal zázemí nejen pro svou rodinu ale též prostor pro svou práci: buduje zde postupně ševcovnu, která by v budoucnu měla být i příjemným poradním místem - pro zákazníky a návštěvníky, zajímající se o ševcovskou práci ale i pro výletníky, kteří mají rádi kouzlo řemesla a ruční práce. Při výrobě bot využívá znalosti a um nabytý léty praxe, velký podíl ruční práce v kombinaci s použitím některých ševcovských strojů. Jeho filosofií je poctivá, nozepřátelská bota, která dobře (a dlouho) slouží svému nositeli v jeho pozemském putování - s přihlédnutím k tomu, že každý jsme jiný a žádný typ obuvi nelze obecně označit za univerzálně nejlepší. Při výrobě dbá na vysokou kvalitu materiálů, pečlivé řemeslně zpracování, radost z dobře provedené práce.... a také na to, aby bota byla KRÁSNÁ. Jeho tvorbu usměrňují požadavky a přání zákaznic v souvislosti s typem bot, které šije: BAREFOOT OBUV A BOTKY SEŠÍVÁNKY (s ortopedickou korkovou stélkou). Je-li to v jeho možnostech, vychází individuálním přáním vstříc, obvyklá je kromě designových úprav i úprava bot na míru. Jeho žena Tereza v ševcovně vyřizuje objednávky a částečně komunikaci se zákazníky. V dílně pomáhá s šitím bot ona i děti tam, kde je zrovna třeba.

Jiří, jeho žena a děti chodí rádi (a hodně) bosi. Věří v dobrý, plně prožitý dnešek. V důležitost práce na osobním vztahu ke všemu živému - k Člověku, Zemi, Zvířeti, Rostlině, Slunci, Řece...Botě:-),........ Věří v jednoduchý život, nepřetížený technologiemi, ve kterém nachází prostor pro láskyplné bytí, právě teď, buď jak buď. Kromě ševcovny opatrují malé hospodářství plné života - zeleniny, bylin, růží, stromků a keřů, slepiček. Učí se od zahrady o Matce Zemi a o životě, v přání směřovat k potravinové soběstačnosti. Rádi putují, bosí či obutí, s batohem na zádech, krásnou českou krajinou.

A tak DĚKUJEME, že si u nás necháváte šít boty.  Díky vám se můžeme věnovat ševcovině, tomu krásnému řemeslu. Dělat to, co umíme a co nás těší.  PŘEJEME  VÁM POŽEHNANÉ KROKY, AŤ UŽ MÁTE NA NOHOU COKOLIV :-)